Hírek

Munka- és tűzvédelemmel, környezet-egészségüggyel és környezetirányítással foglalkozó Környezet, Egészség, Biztonság (EHS) Nemzetközi Szimpóziumot rendezett a Debreceni Egyetem Műszaki Kara csütörtökön és pénteken. A rendezvényen a kar környezetmérnök szakos és EHS-szakmérnök hallgatói, oktatói, illetve a témakörök szakemberei vettek részt, összesen több mint 120-an.

A technikával, a műszaki tudományokkal és az informatikával kapcsolatos szakmák világával ismerkedtek azok a lányok, akik csütörtökön ellátogattak a TechCsajok pályaorientációs napra a Hallba. A rendezvényen a Debreceni Egyetem Műszaki Kara partnerrendezőként és kiállítóként képviseltette magát, számos lányoknak is ajánlott képzésüket népszerűsítették és interaktív, játékos bemutatókkal várták az érdeklődőket.

A hazai mérnökképzés színvonalának megtartásáról, emelésének lehetőségeiről vitáztak szakemberek Debrecenben a Műszaki Értelmiség Napja alkalmából. A keddi konferencián a Debreceni Egyetem Műszaki Kar dékánhelyettese annak a véleménynek adott hangot, hogy már alapképzésben érdemes külön foglalkozni azokkal a tehetségekkel, akik később mester-, illetve doktori képzésben folytatnák tanulmányaikat.

A Debreceni Egyetem Műszaki, Informatikai és a Bölcsészettudományi Kara is képviseltette magát Japánban, a Chuo Egyetemen a több földrész egyetemi szakembereinek részvételével tartott CogInfoCom konferencián. A rendezvényen elsősorban az ember és a digitális környezet, valamint a mesterséges intelligencia, az infokommunikáció, illetve a kognitív képességek összeolvadásának lehetőségeivel foglalkoztak.

A Debrecen építészeti arculatát sokfelé mai napig meghatározó régi cívis házak jövőjéről rendeztek kerekasztal-beszélgetést a Debreceni Egyetem Műszaki Karának Szombathi István utcai új közösségi terében, a Szárító műhelyben. Az Építészmérnöki Tanszék által szervezett rendezvényen a többnyire építészhallgatókból álló közönség előtt helyi építészek, szakemberek beszélgettek.

A Debrecen Egyetem építészeti arculatát is meghatározó szakember, Mikolás Tibor építész munkásságát idézték fel a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karán pénteken rendezett konferencián. A Mikolás 100 rendezvénysorozat keretében tartott tanácskozáson 13 hazai és külföldi előadó a korszak hazai és nemzetközi építészetével, az akkor készült épületek utóéletével is foglalkozott.

Okleveles építőipari technikusképzés kezdődött a Nyíregyházi Szakképzési Centrum Vásárhelyi Pál Technikumban a Debreceni Egyetem Műszaki Kar és a Nyíregyházi Szakképzési Centrum megállapodásának köszönhetően. Az ötéves oktatást sikeresen zárók jó eséllyel találnak majd munkát vagy tovább is tanulhatnak, például a Debreceni Egyetemen.

Száz éve született Mikolás Tibor építész, aki a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar félévszázados épületét is tervezte. Ehhez kapcsolódóan Mikolás100 címmel ünnepi rendezvénysorozat kezdődött, melyet jubileumi fotó- és makettkiállítás nyitott hétfőn a ZK Galériában. Az eseménysort a Zeneművészeti Kar, a Műszaki Kar, valamint a vármegyei Építész Kamara közösen szervezi.

Különleges kiállítás nyílik szeptember 26-án, csütörtökön a MODEM-ben, melyen a Debreceni Egyetem Műszaki Kar építész mesterszakos hallgatói mutatják be, melyik helyi épületben helyeznék el az egyetem képzeletbeli művészeti karát és ehhez miként alakítanák át a házakat.

A klíma- és szellőzéstechnika legújabb megoldásaival ismerkedtek a Debreceni Egyetem Műszaki Karának épületgépész hallgatói kedden a Fenntartható Épületenergetikai Információs Központban. A roadshow-n láthattak például oldalfalra szerelhető sterilszűrős anemosztátot, illetve labortechnikai szabályozó mintát is.